ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Urmas Paet

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 1
Kestus: 00:24:08
Indeks: 2014-002695-0001
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 09.01.2014
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Stj Indrek Treufeldt alustab saadet.. Sissejuhatus saate põhiteemasse..
00:00:18 Saatepea
00:00:34 Stuudios laua taga vastamisi stj I.Treufeldt (laua küljel kirjas nimi Indrek Treufeldt) ja saatekülaline. Stj - Tere õhtust, välisminister ja vana kolleeg, Urmas Paet. U.Paet - Tere õhtust!
00:00:41 Stj I.Treufeldt meie kaitseministri avaldusest, et meil võiks siin läheduses olla ameerika väed - .. Mida sa arvad sellest mõtteavaldusest? U.Paet (laua küljel nimi - Urmas Paet) räägib, et see mõte kätkeb endas väga palju. Näit on ta ka sellega päri, et uut Ämari lennuvälja võiks kasutada otstarbekamalt.. Näit Balti riikide õhuruumide kaitsmises on oma selge koht liitlastel.. Ämaril võiks olla alaline õhuturve..
00:01:31 Stj I.Treufeldt räägib, et see mõte, et võõrväed võiksid olla pidevalt siin, on vb paljude jaoks ebamugav.. U.Paet räägib, et reaalsuses on meie õhuruumis kogu aeg teiste riikide õhuturve.. Olukorras, mil Eesti on kohe juba 10 aastat NATO-s, ei ole enam mõistet meie ja nemad.. Nato-sse saigi astutud selleks, et oleks kollektiivkaitse, mis rakenduks meile ka jne..
00:03:23 Stj I.Treufeldt küsib, et kust maalt algab okupatsioon, kui võõrväed on Eestis.. U.Paet okupatsioonist üldse - ..kui tuleb võõras jõud ja võtab riigis üle otsustusõiguse..
00:04:04 Stj I.Treufeldt küsib, kas meie eluajal on võimalus, et meid uuesti okupeeritakse. U.Paet sellest, et osad klassikud on küll öelnud, et ära iial ütle iial, aga tema tahab küll öelda - ei iial.. ja sellepärast ongi eesti rahvas soovinud, et Eesti ka rahvusvaheliselt mitte kunagi üksi ei jääks
00:04:24 Stj I.Treufeldt küsib Paetilt, et kas see, et kaitseminister räägib välispoliitilistest asjadest ja Paet peaks ju välispoliitika eest seisma, tuli talle ootamatusena. Paet sellest, et ootamatusena see ei tulnud ja vabas ühiskonnas ajavad mingil moel kõik riigiasutused välispolitilist asja.. Muidugi põhiasjad peaksid olema kokkulepitud..
00:05:25 Stj I.Treufeldt küsib, kas kaitseministri avaldus võis kuidagi pahandada Venemaad.. enne piirilepingu sõlmimist. U.Paet räägib, et me ei pea kogu aeg mõtlema sellele, et äkki keegi kuskil pahandab. Räägib, et selge on ka see, et Vene ja Nato vahel suurt usaldust pole..
00:06:07 Stj I.Treufeldt küsib, kas Paet on nõus sellega, et Venemaale ei ole meelepärane, et ta läheduses oleksid olulised Nato üksused. U.Paet räägib, et sellised jõunäitamise sammud on ikka ärritajad, kui usaldus naabriga pole ka selline kui peaks olema. Räägib sellelaadsetest nurinatest ka teiste poolt..
00:07:00 Stj I.Treufeldt ütleb, et Reinsalu ütlused ei pruugi olla jõunäitamine. U.Paet arvab, et see on arutelu.. Eesti on ju ikka tahtnud, et kaoks ära see arusaam, et Balti riigid on terve Nato kontekstis kõige lahjemini seotud. Sellepärast tahame me ka õhuturvet, õppusi, tihedat koostööd liitlastega, küberkaitse arengut jm..
00:07:38 Stj I.Treufeldt - Millal sõlmitakse piirileping Venemaaga? U.Paet ütleb, et ta ei tea.. Räägib leppe praegusest seisust. Räägib, et see, et Venemaa ütles, et on piirileppeks põhimõtteliselt valmis, tähendab seda, et Vene vastavad ametkonnad on asunud veel kooskõlastama ja kontsulteerima. Kui see on valmis, siis saab rääkida edasi..
00:08:22 Stj I.Treufeldt küsib, kas me ei saa ka leppele allakirjutamise kohta oletada. U.Paet räägib, et on kutsunud Vene välisministri Eestisse visiidile ja üks võimalus oleks see..
00:08:46 Stj I.Treufeldt küsib, kas Lavrov on nõus tulema Tallinnasse. U.Paet räägib, et talle on Lavrov küll öelnud, et ta on nõus siia tulema. Räägib sellest, et pärast Eesti taasisesisvumist pole käinud visiidil Eestis ükski Vene välisminister, peaminister, rääkimata presidendist.. See ei ole ju normaalne naabrite vahel ja aeg oleks see tühjus lõpetada.
00:09:27 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas Paetil puhtinimlikult Lavroviga klapp on. U.Paet räägib, et Larov on väga hea professionaal.. nutikas, intelligentne.. temaga suhtlemine on alati väga huvitav.
00:09:47 Stj I.Treufeldt küsib Paetilt tema mõtete kohta selle aasta parlamendi valimistega seoses. U.Paet räägib, et tal on väike mure sellega seoses.. mitte isiklikku laadi. Räägib, et inimesed üldjuhul, valides rahvusparlamenti või kohalikku omavalitsust, saavad aru, mis toimub ja milline on vastutus. Aga europarlamendi valimise puhul on see arusaam oluliselt nõrgem.. Räägib protestihääletustest jms, mis teda sellega seoses murelikuks teeb.
00:11:42 Stj I.Treufeldt küsib Suurbritannia avalikkuses kõlanud mõiste "Euroopa Liidu immigrandid" kohta.. U.Paet sellest, et isikute, tööjõu vaba liikumine on väga unikaalne Euroopa Liidu põhiväärtus ja see on ohtlik trend, kui minnakse põhiväärtuste kallale.. See on lõivumaksmine eelseisvatele valikutele Suurbritannias.. Stj - ..aga sellega võidab hääli. Paet tõusval lainel olevast euroskeptsisismist, mille pärast ta mures ongi..
00:13:17 Stj I.Treufeldt - Kas sa kandideerid Euroopa Parlamenti? U.Paet - Ei tea praegu. Stj - ..sa võiksid asuda tööle Euroopa Komisjonis volinikuna. Paet - ..selleks on kogenenumaid kandidaate olemas..
00:13:58 Stj I.Treufeldt küsib, mis printsiibi järgi peaksime me leidma inimese Euroopa Komisjoni. U.Paet räägib, et see peaks olema inimene, kellel on juba arusaam, kuidas Euroopa Liit toimib.. millised on Eestile olulised väljakutsed.. kellel on juba kontaktid ja sidemed tähtsamatega olemas..
00:14:34 Stj I.Treufeldt küsib, kui oluline on erakondlik taust. U.Paet räägib, et eks ta on ikka oluline.. Kõikides Euroopa riikides on niisugune loogika, et ametisolev valitsus selle voliniku nimetab..
00:14:59 Stj I.Treufeldt ütleb, et arvestades Paeti viimaste aastate stiili, ta võiks jätta kätte valged kindad ja minna Euroopasse, hoiduda koduerakonna juhtimisest.. U.Paet ütleb, et valgete kinnaste jutt on talle mõnevõrra arusaamatu.. Stj sellest, et politoloogid ütlevad, et välisministrid on alati populaarsed.. see on selles mõttes ohutu ala.. Paet ei ole sellega nõus, et välisministri töö on nö lihtne ja pigem on tema meelest see isegi vastupidi. Paet räägib välisministri 24/7 tööst ..
00:16:37 Stj I.Treufeldt - ..ütle, vabandust... paadunud reformierakondlasena.. U.Paet - ..kumb siis? Stj - ..ma ei räägi endast. Paet - ..ma ka paadunud ei ole.. Stj küsib, kas sellel aastal on oodata muudatusi Reformierakonna juhtkonnas. Paet vastab, et see on võimalik. Stj küsib, et mis kaalutlustest lähtuvalt. Paet räägib, et erakonna esimees ja peaminister on ju öelnud, et tema enam valitsust ei moodusta.. Pärast parlamendi valimisi moodustatakse uus valitsus..
00:17:30 Stj I.Treufeldt ütleb, et nüüd saab ta aru, et see on päris kõva kombinatoorika.. reformierakond peab ju mõtlema, keda järgmistel valimistel ette lükata.. U.Paet ütleb, et kõik peavad mõtlema..kogu aeg.. Stj - ..ja tugevaid kaarte pole vaja ju raisata Euroopa valimiste peale.. Paet sellest, et tema ei alavääristaks seda, mis saab järgmise Euroopa Parlamendiga, järgmise Euroopa Komisjoniga..
00:18:19 Stj I.Treufeldt küsib, kas Paet on nõus hakkama erakonna esimeheks. U.Paet räägib, et neil on täna olemas esimees, suhteliselt värske mandaadiga.. aga teoreetiliselt kõik erakonna aseesimehed, ka juhatuse liikmed peaksid olema selleks valmis.. Paet küsib Treufeldti käest, kas ta on valmis hakkama ETV direktoriks. Stj - Ei, mitte.. seda võimalust ka ei teki. Paet - Never say never..
00:19:11 Stj I.Treufeldt küsib, milline on lugu meie piraadiküttidega Indias. U.Paet räägib, et kohtuasi venib.. Praeguseks on lõpuks esitatud süüdistus (loetleb selle kolme punkti).. Kohtusüsteem on mitmeastmeline, mis võib võtta ka oma aja.. Tegemist on väga komplitseeritud juhtumiga.. See, mida saab praegu teha, on pidevalt pöörata sealsete võimude tähelepanu sellele asjale jne..
00:21:05 Stj I.Treufeldt küsib, kas see ja eelmised juhtumid ei vihja sellele, et eestlased peaksid olema ettevaatlikumad, mõtlema enne kui nad lähevad riskantsetele aktsioonidele.. U.Paet räägib, et see tuleb ju alati kasuks, aga alati ei saa kõike ette näha. Räägib, et sellegi laeva meeskond oli ju tööl lepingutega, ilmselt usaldati oma tööandjat.. keegi ei arvestanud sellise võimalusega. Paet soovitab alati kindlasti uurida tööandjat, et olla temas kindel.
00:22:11 Stj I.Treufeldti kiirküsimused: Kui palju peaks olema Eestil diplomaate? U.Paet -.. umbes sama palju, kui meil täna on.. u üle kolmesaja.. Stj - Kuivõrd Eesti diplomaat lähtub lennart-merelikust printsiibist, et kui vaja, tuleb ka solgiämber ise välja viia? Paet arvab, et enamik on seda valmis jätkama.. Stj - Milline riik on Eesti kõige parem sõber? Paet vastab, et neid riike on kümneid.. põhiliselt Euroopa Liidust ja Natost..
00:23:29 Stj I.Treufeldt lõpetab int, saate, lõputiitrid, ETV ident
Faili nimi: 2014-002695-0001_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2014-002695-0001
Kestus: 00:24:08
Registreerimise kuupäev: 10.01.2014
Registreerimise aeg*: 2014-01-10 05:31:56
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse