ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Kersti Kaljulaid ja Alice Järvet

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 113
Kestus: 00:52:05
Indeks: 2012-002695-0113
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 12.04.2012
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio, stj, Indrek Treufeldt (subt, kpl) alustab saadet, tutvustab saatekülalist - Kersti Kaljulaid (Euroopa Kontrollikoja liige).
00:00:43 Stj sinatamisest saatekülalisega.
00:01:01 Stj lihavõttepüha kestmisest Euroopa Kontrollikoja ametnikel Luxembourgis. Kersti Kaljulaid (:01:02: subt, kpl) ametnike lihavõtte koolivaheaja ajal puhkuse võtmisest.
00:01:39 Stj arusaamatute lühendite kasutamisest (BCE.. ERF..) Euroopa Kontrollikoja saidil.. - kas see on keel, millega te avalikult suhtlete? K.Kaljulaid - ..raportites tuleb kasutada tehniliselt korrektset keelt, muidu ei ole see auditeeritav, samal ajal ajakirjanikega rääkides peab selle panema inimkeelde.
00:02:28 Stj - kes peab lugema seda uudist, et Euroopa BCE-d ei saa piisavalt ERF-i? K.Kaljulaid - meie loodame, et seda loeb ajakirjanik, kui ta ei saa aru, siis ta küsib.. Mina ei saanud ka sellest aru, millele sa viitasid.
00:02:41 Stj - mõeldi Euroopa keskmisi ja väikeseid ettevõtteid, toetusskeeme nende jaoks.. kas nüüd hakkab koitma? K.Kaljulaid - ..jaa, kahtlemata.. KK segaduste tekkimisest, kuna ta töökeel on inglise keel.. KK - ..terminid, mida Eestis kasutatakse, pole veel välja kujunenud. KK toob näite, kuidas ta ühes ajalehes kirjutatu põhjal töötas mitte Kontrollikojas, vaid kaalukojas.
00:03:32 Stj nö salakeelest -.. võib olla ei olegi vaja rahval seda teada, mida te räägite? K.Kaljulaid - seda me kindlasti ei taha.
00:03:46 Sõnade lühenditest. K.Kaljulaid - kõikide valdkondade tegijatel on oma salakeel, see ei puuduta ainult euroametnikke.. KK toob näitena teadlasi.. RNA, DNA..
00:04:16 Stj - miks siis on nii, et ei tehta vahet Kontrollikojal ja kaalukojal? K.Kaljulaid - loodan, et nüüd juba tehakse.. Oleme olnud Euroopa Liidus päris mitmeid aastaid. Euroopa Kontrollikoda on teinud auditeid ka Eestis.. Sellest on kirjutatud ka ajalehtedes..
00:04:45 Stj - võib olla ei ole teil säravaid uudiseid, sündmusi..? K.Kaljulaid - Euroopa Liidu eelarve kasutaja on Komisjon koostöös liikmesriikidega, Euroopa Kontrollikoda on selle raha kasutamise analüüsija, välisaudiitor. Välisaudiitoril ei ole selles mõttes herolisi saavutusi, ta saab öelda, kas kõik oli hästi või halvasti. Ükskord aastas ta avaldab aasta aruande, meie pressikonverentsile tulevad kohale Euroopa suured ajalehed, ei ole minu mälu järgi tulnud ükski Eesti leht. Ja siis meist kirjutatakse, sest tulemused on alati piisavalt halvad.
00:05:35 Stj - kes kasutab Euroopa raha - liikmesriigid? K.Kaljulaid - jah, 80% rahast kasutavad ära liikmesriigid, Euroopa Komisjonile jääb vastutus, et raha kasutataks juriidiliselt korrektselt ja hästi.
00:05:52 Stj - .. äkki saab siis rääkida nendest riikidest, kus raha kasutatakse hästi ja kus on see kehval järjel? K.Kaljulaid - seda tuleb ette.. (KK eelmisel aastal Euroopa Parlamendis aruande esitlusest) Aga sellega peab olema ettevaatlik, sest audit ei külasta igal aastal kõiki riike ja meie auditeeritavaks pole liikmesriik, vaid Komisjon.. Me külastame riike juhuvalimi põhjal.
00:06:36 Stj - külastate nagu salasalk erinevaid riike? K.Kaljulaid - ei, me anname 8 nädalat ette teada, et tuleme. KK räägib, kuidas ja mida täpsemalt nad auditeerima lähevad.
00:07:09 Stj toob näitena tuumaengiaga seotud riigid - Leedu, Slovakkia, Bulgaaria. Stj -..te uurisite, kuidas seal seda raha kasutati.. leidsite, et palju raha on läinud raisku? K.Kaljulaid - jah.. me vaatasime, kuidas Euroopa Liidu abiga on suletud tuumajaamasid. KK räägib sellest.. toob näiteks Leedus Ignalina tuumajaama sulgemise kavandamise lõpetamisplaani.
00:08:11 Stj - ... sa oled õppinud peitma lausesse asja tegeliku sisu.. sa ei taha öelda, et Leedu on halvasti kasutanud Euroopa raha.. K.Kaljulaid Ignalina tuumajaama sulgemise plaanist..- see lepiti kokku siis, kui Leedu oli värske Euroopa Liidu liikmesriik.. tal puudus sel hetkel oskus näha kõiki võimalusi ja teisel poolel puudus täpne arusaam, mida Leedu vajaks. Ma ei usu, et see oli kellegi tahtlik möödalask..
00:09:10 Stj - ..kuidas sulle paistab Eesti suutlikkus kasutada euroraha? K.Kaljulaid - Eesti on esirinnas rahade kasutamise kiiruse osas.. Eesti vead raha kasutamisel on nagu kõigil liikmesriikidel.. Eestis pööratakse suurt tähelepanu, kuidas eurorahasid kasutatakse - see on teada fakt Euroopa Komisjoni vastavates peadirektoraatides.
00:10:15 Täpsemalt Eesti vigadest aurorahade kasutamisel. (:10:15: subt - Täna saates: Kersti Kaljulaid).. Eesti on teinud riigihanke vigu.. eestlased on teinud üledeklareerimisvigu.. KK - ..tavalised vead.
00:10:46 K.Kaljulaidi kui Eestist sõltumatu ametiisiku suhetest Eesti riigiga, ametivõimudega.. Stj - ..sind ju huvitab, kuidas siin asjad käivad.. KK - mind huvitab, loodan, et ka eestlasi huvitab meie töö tulemus.. käin korra Riigikogus rääkimas meie aruanderaportist, olen käinud erikomisjonides rääkimas muudest raportitest.. Side kodumaaga on kõigil Kontrollikoja liikmetel olemas. KK sellest, miks see on vajalik...KK - ja kui sa räägid, et Kontrollikojast on Eestis vähe teada, siis on see puhtlat minu süü.
00:11:41 Stj - ära ole nii kriitiline..K.Kaljulaid - ma olen seda teistpidi ka - ma tõesti pole näinud kaheksa aasta jooksul meie korraldatavatel pressikonverentsidel eesti ajakirjanikke.
00:11:52 Eesti Rahvamuuseumi rahastamisest. Stj - .. teooria järgi kultuuriobjektide rahastamine on iga riigi enda korraldada, teooria järgi ERM ei oleks pidanudki Euroopast raha saama.. K.Kaljulaid -.. nii nagu see paistab sulle, nii paistis see ka Euroopa Liidu ametnikele. Ma arvan, et Komisjon tegi head tööd.
00:12:58 Stj - aga seal oli mingi nipitamisega tegemist.. Taheti kultuuri raha, aga öeldi, et arendame turismi jm.. K.Kaljulaid - kahtlemata on ka turismiobjektina ERMil suur väärtus, aga turismiobjekt tuleb kirjeldada arvudes ja need arvud ei pidanud vett..
00:13:30 Euroopa rahade eest suurte asjade tegemisest. K.Kaljulaid - ... Kui raha on kasutatud juriidiliselt korrektselt ja tema tarvitamine on mahtunud kirjeldatud eesmärkide raamesse (ERM-i puhul ei mahtunud), sellisel juhul ei süüdista Komisjon liikmesriiki mitte milleski, liikmesriik võib ise ennast süüdistada, et on raha kulutanud ebaotstarbekalt.
00:15:02 Stj - täna oli uudistes, et raha on läinud EAS-i kaudu tünnisaunadesse, meelelahutusportaalidesse.. K.Kaljulaid - see on laiem makromajanduslik küsimus minu jaoks.. KK avaliku sektori raha saamisest, laenamisest..
00:16:28 Stj - äkki tuleb riigi eelarvet tehes öelda ausalt, et üks osa rahast pole meie raha, vaid selgelt Euroopa raha.. K.Kaljulaid - aga see on avalik teave, kui palju me saame Euroopa Liidu vahendeid... Eesti poliitikud ja ametnikud saavad sellest väga hästi aru, et need on lisavahendid..
00:17:17 Riigikontrolöri väitest, et Eesti on muutumas sõltlaseks Euroopa rahast, et oleme harjunud saama sealt raha. K.Kaljulaid - oluline on meeles pidada, et see ükspäev lõpeb.. Tuleb aeg, kui Eestist tuleb ise netomaksja riik - kas me sellest ei unistanud?!
00:17:49 Stj - sa vihjad valimiskampaaniale, uhketele lubadustele.. K.Kaljulaid - tahtsin öelda, et see kontseptsioon nö euroraha kasutamisest on kitsas mõtlemine, sest Euroopa Liit on ühisturg. KK Euroopa Liitu tööle minekust jms.. - ka seda kõike tuleb vaadata tervikuna, siis ei tundu tulusiirded nii olulised.
00:18:39 Tartu Ülikooli paljudest suurtest ehitamistest, ehitustest. Stj - ..sa oled Tartu Ülikooli nõukogu juht.. miks on neid vaja? K.Kaljulaid haridushoonetest.. - Eestis panustatakse neisse jah.. nad kaunistavad linna pilti.. näit Luxembourgi keskmine kool meenutab kas laohoonet või konteinertanklat..
00:19:46 Stj - et kas ajud või betoon? K.Kaljulaid - see on jääv küsimus.. See on tuntud dilemma- raha ei ole kunagi piisavalt ja rahastamisotsused on kõikide osapoolte jaoks alati ebapiisavad..
00:20:04 Stj - .. 1% rahvuslikust rikkusest läheb Euroopa Liidu ühtsesse kassasse, see on praegune tase .. K.Kaljulaid - ja praguste kavade kohaselt see peaks niimoodi ka jääma..
00:20:24 Stj - tegelikult kui ma oma palgast panen 1% kõrvale, siis see ei ole tappev väljaminek.. K.Kaljulaid - meie netosaajatena saame palju rohkem, kui me paneme.. KK Komisjoni esimehe Barroso kõnest nö investeeringute eelarvest.
00:21:03 Stj - ..ometi suure osa sellest rahast saavad näiteks prantsuse põllumehed. K.Kaljulaid - saavad kõik põllumehed ..aga olen sellega nõus, et kõik põllumehed Euroopa Liidus peaksid saama toetusi võrdselt. Tase peaks olema võrdne, muidu moonutatakse turgu..
00:21:37 Stj ebaõiglusest eesti põllumeeste suhtes.. - nad ei saa kunagi nautida toetusi, mis on olnud tema lääne ametivennal.. K.Kaljulaid - ka lääne põllumees arvab, et ta ei saa kunagi nautida toetusi, mis on olnud tema vanematel.. KK raha nõrgenemisest Euroopas..
00:22:48 Stj - ..kuivõrd võib Kontrollikoda veenda oma uuringutega Euroopat, et muuta põllumajandusele mineva raha osakaalu? K.Kaljulaid - ..paljud meie auditid lausa karjuvad seda sõnumit.. KK Euroopa maaelu liiga keerukast toetussüsteemist.. Euroopa Liidu eelarve suurest ambitsioonist, mis ei lase kontsentreeruda olulisele..
00:24:14 Stj viidates Euroopa rahade suunamisest olulisele.. - kuidas suhtuda maksmisesse Kreekale..? K.Kaljulaid - see otsus tehti väga ammu, kui liikmesriikidele pakuti võimalust mitte võtta tõsiselt euro tulekuga kaasnenud nõuet tasakaalustada riigi eelarvet.. Kui riigid said aru, et sanktsioone ei tule, kui nad lasevad eelarved defitsiiti, hakati elama nagu enne.. KK rahva laenu võtmisest..
00:25:33 Stj - ..keegi peaks ütlema, kes on valesti toimetanud.. keegi peaks astuma samme, et rakendataks sanktsioone..K.Kaljulaid - kõik on valesti toimetanud.. astutakse samme, et riigid peaksid rangemalt kinni kehtestatud reeglitest. KK valesti toiminud turgudest.. KK - Kreeka pole pääsenud karistuseta - Kreeka inimesed kannatavad selle all.
00:26:32 Stj - kuidas suhtuda sellesse, et Eestis ei saa tõsta õpetajate palka, aga saab eraldada summasid Kreeka heaks? K.Kaljulaid - me eraldame summasid fondi, mis siis annab laenu, me ei maksa otsevahendeid Kreeka eelarvesse..KK Kreeka konkurentsi taastamise võimalustest..
00:27:22 Stj - ..äkki tuleks teha üks avaliku sektori palga audit? K.Kaljulaid - need numbrid on avalikud, kui palju saadakse kusagil tulu. Kreeka on asunud vähendama avaliku sektori palku, aga kuna poliitikud üritavad napist eelarvest parteide võlgu katta.., nad ei mõju usutavalt oma riigi kodanikele.
00:27:41 Stj - raha ja poliitika pole head sõbrad? K.Kaljulaid - tegelikult ei ole öeldud, et euroalal olev riik ei saa minna pankrotti.. See ei ole tingimata seotud aeuroala püsimisega.. KK võlakirjade restruktueerimisest.
00:28:33 Stj Kreekast inspireerituna - ..ka eesti inimene võiks võtta laenu ja elada paremini, Kreekaga võrreldavat elu..? K.Kaljulaid - näit Slovakkia arutleb tõsimeeli, et tema võlakoormus pole 60%, et viiks selle siiani.. KK Euroopa Komisjoni aruannetest riikide eelarve tasakaalu viimisest nö headel ja halbadel aastatel.. Elamisest üle oma võimete.. KK - Kreeka parlament pole vaba oma otsuste langetamisel - sellist Eestit Euroopa Liidus me ei tahtnud.
00:30:00 Stj - ..sa lahendaksid paljud probleemid Euroopas, kui sind lastaks nende kangide juurde.. K.Kaljulaid - ei arva, et kangide juures on inimesed, kes ei tea, mida teha.. KK kangide juures olevate inimeste erinevatest nägemustest, kuidas Euroopa peab edasi minema... KK- Euroopas kunagi ei minda tagasi, vaid kas seistakse paigal või astutakse pisike samm edasi.
00:30:46 Stj - lihtsalt kriitilised sõnumid on lihtsamad levitamiseks ja ajakirjanduses tutvustamiseks.. K.Kaljulaid - see on nii..
00:31:15 Stj tänab külalist, lõpetab int.