ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Helir-Valdor Seeder

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 7
Kestus: 00:24:20
Indeks: 2014-002695-0007
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter : 20.02.2014
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Stj Indrek Treufeldt alustab saadet... Sissejuhatus põhiteemasse..
00:00:30 Saatepea
00:00:46 Stuudios laua taga vastamisi stj I.Treufeldt (laua küljel kirjas nimi Indrek Treufeldt) ja saatekülaline. Stj - Tere õhtust, põllumajandusminister, Helir-Valdor Seeder! H-V.Seeder - Tere õhtust!
00:00:52 Stj I.Treufeldt küsib ministrilt kui põhimõtteliselt Eesti-Vene piirileppe vastaselt, kuidas ta võttis vastu teadmise, et see leping sai siiski sõlmitud. H-V.Seeder (laua küljel nimi - Helir-Valdor Seeder) räägib, et selle kohta on eriarvamusi, sama ka valitsuskabinetis..
00:01:17 Stj I.Treufeldt küsib, kas ta peab seda halvaks lepinguks. H-V.Seeder vastab, et praegu sellist lepingut sellisel kujul pole vaja. Stj küsib, miks siis mindi sellisele kompromissile. Seeder räägib, et piirileppe sõlmimisel on väga pikk ajalugu. Räägib, et peaminister Andres Tarand sidus lahti piirijoone kulgemise e. piiri temaatika Tartu rahu lepingust, mis oli väga suur viga ja tekitas sellega õigusliku segaduse. Sellest alates on kõik valitsused seda liini pidi liikunud.. seda protsessi on väga raske tagasi pöörata.. täna viiakse läbi seda, mida on 20 aastat räägitud.
00:02:12 Stj I.Treufeldt küsib, mille poole me siis liikusime. H-V.Seeder räägib, et tänaseks on see selgelt sõnastatud, et piirileping on lahti sõlmitud Tartu rahu lepingust, e piirileppest. Sellest räägitakse kui tehnilisest leppest, piirijoone kulgemisest ja muud küsimused jäävad käsitlemata. See ei vasta ei Eesti majanduslike kui julgeoleku huvidele, ega muudele huvidele. See leping on seotud paljude muude küsimustega (loetleb neid), mis on väga ebapraktilised.
00:03:24 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas see piir võiks Seederi meelest kulgeda, kas nii, nagu Tartu rahu ette nägi. H-V.Seeder räägib, et läbirääkimised selleks ongi, et kõikvõimalikes lahendustes lepitakse kokku. Läbirääkimiste alguspunktiks, millest lähtuda, oleks pidanud olema Tartu rahu. Seeder räägib ka praktilistest muredest seoses piirjoone kulgemisega- meie elektrist 90% toodetakse Narvas, piiriläheduses ja praeguse piirilepingu kulgemisega jääb Venemaal võimalus ühepoolselt lõpetada Narvas täielikult elektri tootmine. See on julgeoleku risk..
00:05:09 Stj I.Treufeldt küsib, kus siis puht praktiliselt peaks Narva kandis piir minema. H-V.Seeder räägib, et see on läbirääkimise koht, aga kindlasti mitte tammi keskelt. Seeder räägib ka ajutistest Narva kärestiku ja Narva jõe sängi veetühjuse perioodidest, sest vesi juhitakse ära enne hüdroeletrijaama, mis asub Vene poolel ja selle piirilepinguga me ei lahenda seda probleemi. Seeder ütleb, et tema eriarvamus seisnebki selles, et need küsimused oleks olnud vaja selgeks rääkida enne piiri fikseerimist. Sama puudutab ka Kagu-Eesti teede kulgemist. Seeder räägib, et me ei pea tagasi võtma endist maa-ala, küll aga me peame käituma väga pragmaatiliselt, võiksime rääkida kompleksivabalt võrdse riigina oma riigi huvidest. Praegu on küsimused lahendamata.
00:08:39 Stj I.Treufeldt sellest, et eilses Foorumi saates laulsid kõik poliitikud Hosiannat meie diplomaatiale. Küsib, kas siis poliitikud on rumalad Seederi käsitluses. H-V.Seeder räägib, et täna on kahtemoodi poliitikuid - kes suudavad protsesse ette näha, on riigimehelikud.. ja teised, kes on väga naivistlikud, ega suuda ette näha arengut. Seeder ei liigita kedagi rumalateks. Tema poliitiline kogemus ütleb, et mõistlik oleks olnud kõik küsimused tõstatada piiri läbirääkimisel. Ja ta ei ole sugugi nende mõtetega olnud üksi. Seeder nõustub sellega, et täna veel pole reaalne saada teistsugust piirilepingut, kuid sel juhul pole meil aeg küps piirilepingu sõlmimiseks ja ta pole veendunud, et selleks ei tule kunagi paremat aega.
00:10:52 Stj I.Treufeldt küsib, mis aeg oleks piirilepingu sõlmimiseks õige. H-V.Seeder ei oska seda öelda.. piirilepingute sõlmimine on alati olnud pikk protsess.. 10-20 aastat pole sugugi erakordne. Räägib kümne aasta perspektiivi ootamatustest, globaalsetest muutustest.. räägib kompromissidest. Küsib, mida praktilist on Eesti praeguse piirilepinguga saanud.
00:13:00 Stj I.Treufeldt küsib, miks Seederi ja temaga samamoodi mõtlejate hääl ei ole jäänud peale. H-V.Seeder räägib, et alati ei jää peale üks või teine seisukoht ja alati ei ole enamusel ka õigus.. ütleb, et seekord pole enamusel õigus.
00:13:40 Stj I.Treufeldt räägib, et ka Euroopa ootab, et Eesti teeks selle piirileppe ära.. piirilepinguta on jäänud vähe riike.. siis oleks selge sott ja saaks edasi minna. H-V.Seeder räägib, et piirivaidlusi on paljudel riikidel.. Stj - ..järsku me oleme lähtunud eurooplaste müütilisest ootusest, et teeme selle leppe ära? Seeder räägib, et nii Euroopa Liit, Nato ootavad, et meie piirileping sõlmitakse.. Ta ei ole veendunud piirilepingu vastane, vaid piirilepingu toetaja, küsimus on selles, millise piiri toetaja ja millistel tingimustel. Seeder tuletab meelde 1991 taasiseseisvumise protsessi, kui ähvardati Vene poolt ja vibutati näppu lääne poolt, et ei tohi segada Gorbatšovi uuendusprotsesse NLiidus. Eesti ei allunud neile soovitustele ja see oli õige tee. Seeder rahvuslikest huvidest.. Praegu me oleks pidanud hoopis palju rohkem selgitama liitlastele oma olukorda, energia eripära, keskkonna probleeme jms, siis lääne pool mõistaks meid ka palju rohkem.
00:17:49 Stj I.Treufeldt küsib põllumajandusministri käest, kuidas nii läks, et me olime Euroopa Liitu minnes nõus sellega, et eesti põllumees ei hakka kunagi nautime neid hüvesid, mida naudib euroopa põllumees. H-V.Seeder räägib, et sellele küsimusele saavad vastata need, kes pidasid ELiiduga liitumisel läbirääkimisi. Aga kindlasti ei liitunud me teadmisega, et me kunagi ei saa võrdseid tingimusi. EL oli hoopis teistsugune enne meie liitumist.. Seeder räägib liitunud riikide üleminekuaegadest.. toob näitena Soome.. Räägib, et ELiidu ühtlustamine, võrdsustumine võtab aega.. Eesti põllumajandus on oluliselt paremas seisus, kui ta oli enne EL-ga liitumist.
00:20:48 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas suhtuda sellesse, et Eesti võib hakata maksma trahvi sellepärast, et siin toodetakse liiga palju piima. H-V.Seeder räägib, et 2008ndal võeti vastu otsus, et Euroopas kaovad ära piimakvoodid, mis on õige otsus.. Praegu Eesti veel ei ületa piimakvoote, aga viimasel aastal enne kvootide kaotamist ületatakse.. Ministeeriumis tegutsetakse selle nimel, et me ei peaks tarhvi maksma. Seeder ütleb, et tegelikult on meid EL toetused väga palju aidanud.
00:22:24 Stj I.Treufeldt küsib, kas piirilepe ratifitseeritakse või mitte. H-V.Seeder vastab, et need võtmed on ühelt poolt riigikogu käes, teiselt poolt Vene riigiduuma käes ja tema sellele vastata ei oska.
00:22:46 Stj I.Treufeldt küsib, mida Seeder arvab sellest, kui valitsuse remontimisel visatakse IRL koalitsioonist välja. H-V.Seeder vastab, et ta pole jõudnud sellele mõelda, aga meie kõigi huvides on see, et kui Ansip ütleb, et ta astub tagasi, siis kõik protsessid toimuksid kiiresti. Küllap Reformierakond leiab kiiresti väärika peaministrikandidaadi ja uus valitsus, kas siis IRL-ga või mitte, saab tehtud võimalikult kiiresti.
00:23:45 Stj I.Treufeldt lõpetab int, saate, lõputiitrid, ETV ident
Faili nimi: 2014-002695-0007_0001_D10_KAHEKONE.mxf
Indeks: 2014-002695-0007
Kestus: 00:24:20
Registreerimise kuupäev: 22.02.2014
Registreerimise aeg*: 2014-02-22 05:22:53
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse