ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Kadri Simson

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 27
Kestus: 00:29:26
Indeks: 2014-002695-0027
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter : 09.10.2014
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea.. Kahekõne Indrek Treufeldt Kadri Simson
00:00:17 Stj I.Treufeldt alustab saadet, pöördub saatekülalise poole: Tere õhtust, Kadri Simson! K.Simson: Tere õhtust!
00:00:27 Laua küljel kirjas: Kahekõne Kadri Simson. Stj I.Treufeldt küsib, mida arvab Simson Taani seriaalist "Võimu kants", kus riiki juhib naine. K.Simson räägib, et talle meeldib see sari.. See sari oli nagu ennustus, sest varsti saigi Taani naispeaministri.
00:01:02 Stj I.Treufeldt küsib, miks võiks Eestil olla naispeaminister. K.Simson räägib, et Eesti on selleks valmis.. et naisvalitsusjuhid on Lätis, Soomes.. Taanis, Norras, Poolas, Saksamaal. Küsib, miks me peame lähtuma sellest, et peaministri amet on meeste amet.. (lisateave- K.Simson on riigikogu liige, Keskerakonna aseesimees)
00:01:26 Stj I.Treufeldt ütleb, et Simsoni erakonnakaaslane Jana Toom nii ei arva.. K.Simson ütleb, et J.Toom ütles, et Eesti riik on valmis naispeaminstriks, aga mitte vene peaministriks.
00:01:39 Stj I.Treufeldt ütleb, et õhus on sellist tunnet, et Simsonist võib saada peaministrikandidaat.. aga Simson hääletas Toompeal kooseluseaduse poolt ja stj küsib, kas ta ei karda, et on nüüd äramärgitud. K.Simson räägib, et tõenäoliselt see nii ongi. Kõige lihtsam oleks jääda keerulistes küsimustes ebamääraseks.. Räägib, miks ta selle seaduse poolt hääletas.
00:02:48 Stj I.Treufeldt küsib, miks riigikogu hääletas kooseluseaduse puhul rahva tahte vastaselt. K.Simson räägib, et tavaliselt lähtutakse rahva tahtest vastavalt avaliku uurimuse uuringutele. Tema isiklikult on aga saanud ka väga palju poolt-kirju.. ja kõige rohkem arvatakse, et see ei ole peamine teema, et see ei puutu neisse. Simson arvab, et riigikogul peaksid olema hoopis olulisemad vaidlused. Miks ei olnud meeleavaldusi näiteks laste söögiraha, matuseraha jm pärast.. ranitsatoetus.. (lisateave- kooseluseadus võeti vastu 40 poolt- ja 38 vastuhäälega)
00:03:59 Stj I.Treufeldt küsib, kas jääb mulje, et see on kellegi huvides, kellegi plaan. K.Simson ütleb, et tal sellist tunnet pole, et see on kellegi plaan. Kui, siis vb selline plaan, et emotsionaalsed teemad viivad inimeste tähelepanu päris probleemidelt eemale..
00:04:46 Stj I.Treufeldt ütleb, et aga just see kooseluseadus otsustab valimiste saatuse. K.Simson räägib, et kui valimisi otsustab ainult üks teema, siis see on kindlasti dramaatiline. Tema jaoks on järgmiste valimiste teemaks inimeste lahkumine Eestist ja kuidas panna inimeste arvu Eestis kasvama.
00:05:52 Stj I.Treufeldt ütleb, et Simsoni jutust ja positsioonist tundub, et Eesti demokraatiaga on kõik hästi. K.Simson räägib, et tulles Keskerakonna fraktsioonist, nad tõepoolest hääetasid seal nii, nagu nad tundsid. Sest tõepoolest, Eestis on demokraatiaga kõik korras. Stj- ..hoolimata sellest, et riigikogu ei võtnud kuulda rahva häält? Simson ütleb, et kindlasti võttis iga saadik kuulda oma valija ja lähedaste häält.. Räägib eilsest kohtumisest inimestega Haapsalus.
00:07:12 Stj I.Treufeldt räägib, et oli ka neid riigikogulasi, kes ei hääletanud täna kooseluseaduse kohta kuidagi. Poliitiku töö on aga otsustada otsustaval hetkel ja st, et nad ei teinud oma tööd. Küsib Simsonilt, mida ta sellest arvab. K.Simson arvab, et ühel või teisel viisil nad mõjutasid valimistulemusi. Riigikogu laudadel on masin, kus on võimalik valida kolme nupu vahel- poolt, vastu või erapooletu. Kui seekord nupule ei vajutatud, st et jäädi erapooletuks ja see on ka valik. Stj küsib, miks poliitikud nii käituvad, kas nad on arad. Simson arvab, et igalühel on selleks omad põhjendused.. (lisateave- ei hääletanud või ei tulnud kohale 13 riigikogu liiget)
00:08:29 Stj I.Treufeldt räägib Simsoni peaministriks saamise võimalusest.. et see saaga algas ühest kohtumisest, kus sellest räägiti ja kus olid Kadri Simson, tema isa Aadu Must, E.Savisaar. Kelle initsiatiivil see kohtumine oli? K.Simson ütleb, et see ei alanud selle kohtumisega. Tema jaoks algas see 19 a tagasi, kui ta liitus Keskerakonnaga. Juttu, kuidas Keskerakonnas minnakse valimistele, on aetud erinevate inimestega, erineval ajal.. (lisateaved- Simsoni isa on TÜ professor, Keskerakonna poliitik A.Must; K.Simson kuulub Keskerakonda 1995ndast, oli siis 18-a)
00:09:30 Stj I.Treufeldt küsib ikka selle konkreetse kohtumise kohta, mille kohta on ka tänases lehes artikkel. K.Simson ütleb, et tema selle artikli kirjutajaga pole kohtunud.. Stj küsib, kuidas see peaministri-mõte idanema hakkas. Simson arvab, et see hakkas idanema mitmes peas korraga, mõte sündis sellest, et uuringud näitavad, et Keskerakonnal on võimalik võita valimistel ja nii täita peaministri koht..
00:10:46 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas on Simsoni peaministri plaaniga seotud härra Ratas ja kas see tuli üllatusena, et ta teatas, et Simsonist võib tulla peaministrikandidaat. K.Simson ütles, et üllatusena tuli see, kuidas Ratase mõte Facebookis elama hakkas ja millise õhinaga ta erakonnakaaslased sellesse suhtusid.. Stj - ..kas ta sai teilt selle mõtte..? Simson arvab, et see ei olnud tema, see mõte oli ju mitmete peas.. Aga tänu sellele on tal olnud hea nädal, rohkem tööd kui tavanädalatel.
00:12:39 Stj I.Treufeldt küsib, kuivõrd tulid need peaministrimõtted Ratasel E.Savisaare teadmata. K.Simson ütleb, et mõte sündis Savisaare heakskiiduta, aga ta kindlasti teadis.. Räägib, et Savisaar on aldis uuendusmeelsetele algatustele ja ta saab kindlasti aru selle plaani tugevusest.
00:13:26 Stj I.Treufeldt küsib, miks on teistel selline mulje, et kõik mis juhtub Keskerakonnas, on Savisaare teadmisel ja heakskiidul. K.Simson ütleb, et erakonna esimees loomulikult kujundab erakonna nägu.
00:13:48 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas peaks siis K.Simsonist saama peaministrikandidaat, millal saaks sellest valjult rääkida. K.Simson ütleb, et see peab olema erakonna konsensuslik otsus.. mingeid sisekonkureerimisi 5 kuud enne valimisi enam ei tehta. Kui erakonna juhatus nii leiab, on tema 100% valmis kõik anda, et Keskerakond võidaks. (lisateave- K.Simson on lõpetanud TÜ ajalooteaduskonna cum laude)
00:14:31 Stj I.Treufeldt sellest, et see on ju väga normaalne, et erakondades tekivad erinevad kandidaadid, debatt. Küsib, miks see peab kindlasti olema konsesuslik nagu Nõuk.Liidus. K.Simson ütleb, et see on pigem ühtse meeskonna tunne.. et tekiks parim valik.. et kõigil oleks soov panustada kampaania võitu. Ja loomulikult ei saa Keskerakond minna valimistele E.Savisaare panuseta.
00:15:26 Stj I.Treufeldt küsib, kas Simsonile ei tundu, et Keskerakonna näiline monoliitsus on ühel hetkel erakonna nõrkuseks.. sellega tapetakse debatte. K.Simson räägib, et vastupidi, nende eesmärk on teha olulised otsused nii, et selle järel on nad ühtsed. Eesti demokraatiale pole nad nõrkuse märgiks. See, et Keskerakond on olemas, tugevdab demokraatiat.
00:16:11 Stj I.Treufeldt ütleb, et K.Simson on Keskerakonnas tugeval positsioonil, on aseesimees ja tal on võimalik tõusta püsti ja öelda, et ta on valmis olema peaministrikandidaat ja teised joonduksid selle järel. K.Simson räägib, et ta on seda teinud.. 23 aastat on Keskerakonna (vanim erakond Eestis) valimiste esinumber olnud ka peaministrikandidaat. Seekord võiks teha midagi teisiti, aga iga uus paneb muidugi ka kõhklema.
00:17:22 Stj I.Treufeldt küsib, mida tähendab see teistmoodi tegemine Keskerakonna puhul. K.Simson räägib, et teistmoodi tegemine eesti poliitikas on see, et Keskerakond on ainus tõsiseks vastukaaluks Reformierakonnale. Keskerakonna pakutavad lahendused kõlavad kindlasti teistmoodi, nad julgevad panna kahtluse alla seni tehtud valikute õigsuse.
00:18:30 Stj I.Treufeldt ütleb, et miskipärast on Keskerakond olnud kaua opositsioonis, ta lubadustel pole olnud menu. K.Simson ütleb, et see ei vasta päris tõele.. Iga kord kui Keskerak. on valimised võitnud, on nad olnud ka valitsuses. Räägib, mis otsused on vastu võetud tänu Keskerak. lubadustele..
00:19:05 Stj I.Treufeldt K.Simsoni artiklist Postimehes, kus ta kirjutab, et majandusedu pole ja teeb ettepanekuid selle parandamiseks. Stj ütleb, et need ettepanekud on aga suures osas juba täidetud, vaid maksupoliitika on see vähene osa pakutavast muutusest. K.Simson täpsustab, mida ta tahtis oma artiklis välja tuua. Räägib näit, et Eesti Arengufondile tuleb anda tagasi tema loomise mõte.. (lisateave- K.Simson oli kõige enam sõna võtnud riigikogu XI koosseisu liige)
00:21:33 Stj I.Treufeldt ütleb, et see pole ju suur majanduslik-poliitiline sõnum, et teeme ühe asutuse lihtsalt paremaks. K.Simson räägib, et see on sõnum, et me vajame uusi mõtteid.. See on valmisolek võtta kuulda neid majandusteadlasi, kes ütlevad, et eesti lahendused ei ole eksimatud.. Eesti riik peaks rohkem panustama majandusse.. maksusüsteem vajab ümbertegemist..
00:23:36 Stj I.Treufeldt küsib, mis tundega Simson vaatab oma endisi erakonnakaaslasi teistes erakondades.. on nad eksinud, reetnud..? K.Simson räägib, et tänu sellele on Keskerakonnas saanud noored väga vastutavatele kohtadele.. Stj küsib, kes need noored on. Simson nimetab näiteks Tiit Terikut, Alar Näämet.. ka riigikogus on temast palju nooremaid inimesi.
00:25:20 Stj I.Treufeldt küsib siiralt käe südamele pannes, et miks on levinud jutud, et hr Ratas on lahkumas teie erakonnast. K.Simson ütleb, et tänasel päeval ei ole Jüril kindlasti Keskerakonnast lahkumise plaani. Stj- ..ta on muutnud meelt? Simson ütleb, et ta pole kuulnud tema suust, et ta läheb ära. Ratas pole ka kellelegi lubanud, et ta läheb. Küll ta on väga heades suhetes mitmete teiste erakonnaliikmetega..
00:26:18 Stj I.Treufeldt sellest, et kui Simson saab peaministriks, siis juhtub nii, et Tallinnas nii all kui üleval on kaks tugevat juhti ja küsib, kes siis keda juhib. K.Simson arvab, et sellest saaks olema ainult koostöö. Viimastel aastatel on näha, et riigi tasemel on võetud vastu seadusi, et Tallinnale kätte maksta ja siis kannatavad ka teised Eesti omavalitsused. Koostöö linnade ja valdadega oleks Simsonile prioriteediks.
00:27:27 Stj I.Treufeldt küsib, kas ETV-st peaks siis saama Tallinna TV. K.Simson ütleb, et ETV täidab oma riigi-TV rolli väga ilusti, ühest Tallinna TV-st aitab küll. Stj- ..me ei pea siis kartma oma tuleviku pärast? Simson ütleb, et Keskerakond on ka varem valitsuses olnud ja ETV pole kunagi ohus olnud.
00:27:36 Stj I.Treufeldt sellest, et Simsoni peres on tugev ajakirjanik ja tugev poliitik. Küsib, kuidas nad sellega hakkama saavad. Kas nad on teinud kokkuleppe, et Kadri abikaasa tohib Keskerakonna suhtes kriitiliselt kirjutada? (lisateave- K.Simson on abielus Eesti Päevalehe arvamustoimetaja Priit Simsoniga) K.Simson ütleb, et ta pole kunagi sekkunud abikaas töösse.. Teineteise aktsepteerimine, üksteise arvamusest lugu pidamine on kindlasti vajalik sellises koosluses.
00:28:33 Stj I.Treufeldt küsib, mida peaks veel ära tegema, et Simsonist saaks peaministrikandidaat. K.Simson ütleb, et selle jaoks peavad ta erakonnakaaslased teda toetama..
00:28:52 Stj I.Treufeldt lõpetab int, saate. Lõputiitrid, ETV ident
Faili nimi: 2014-002695-0027_0001_D10_KAHEKONE.mxf
Indeks: 2014-002695-0027
Kestus: 00:29:26
Registreerimise kuupäev: 10.10.2014
Registreerimise aeg*: 2014-10-10 04:57:33
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse