ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Paul Lettens

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 3
Kestus: 00:24:00
Indeks: 2014-002695-0003
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 23.01.2014
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Stj Indrek Treufeldt alustab saadet... Sissejuhatus põhiteemasse..
00:00:28 Saatepea
00:00:43 Stuudios laua taga vastamisi stj I.Treufeldt (laua küljel kirjas nimi Indrek Treufeldt) ja saatekülaline. Stj - Tere õhtust, suursaadik, Paul Lettens! P.Lettens - Tere.
00:00:48 Stj I.Treufeldt sellest, et Lettens oli Kiievis suursaadik 2002-2006, kui toimus oranž revolutsioon ja küsib, mis tunnetega Lettens vaatab seal praegu toimuvat. P. Lettens räägib, et 2004 oli seal selgem- oli vastasseis Viktor Janukovitši ja Viktor Juštšenko vahel.. siis võitis uuendusmeelne Juštšenko. Lettens räägib Kiievis toimuvast praegu - käib justkui vastasseis Janukovitši ja opositsiooni vahel, kuid võitlus käib inimõiguste pärast, õiguse eest liikuda Euroopa poole..
00:02:03 Stj I.Treufeldt räägib, et 10 aastat tagasi loodeti, et Ukraina pöördub Euroopa poole, nüüd saab pigem öelda seda, et ta on oma võimalused maha mänginud. P.Lettens räägib, et tema mäletamist mööda on Ukraina vähehaaval alati liikunud Euroopa poole.. 1995ndal kirjutati alla Eesti ja Ukraina vabakaubanduslepingule (sellest pikemalt).. Räägib, et Juštšenkol ei õnnestunud uuenduslikke reforme teha..
00:03:20 Stj I.Treufeldt ütleb, et vb ukraina rahvas ei taha euroopalikku suunda..? P.Lettens arvab, et inimesed on just leidnud, et suund Euroopale on just see õige suund nii Ukrainale tervikuna kui neile endile, sellepärast ka see tänavatele minek..
00:03:58 Stj I.Treufeldt räägib BBC kajastustest Ukrainas toimuvast, et vastuhakud on lokaalsed - kesklinnas.. äärelinnas ja mujal Ukrainas on rahulik. P.Lettens räägib oma sõprade Kiievi äärelinnas elavatest tuttavatest, et kui nad ei loeks ajalehti, siis nad ei teakski, mis kesklinnas toimub.. Räägib, et see jõuline vastasseis toimubki pealinnas ja riigiasutuste juures.. Kuna opositisooni poolt on esindatud parlamendi kolm parteid, on toetuse mõjujõud väga suur. Lettens räägib selle tugeva vastasseisu algusest - algas sellest, et Janukovitš ei kirjutanud alla lepet EL-ga..
00:05:35 Stj I.Treufeldt küsib, mis trikk see Janukovitšil oli, et viimasel hetkel ta siiski ei kirjutanud alla lepingule EL-ga. P.Lettens räägib, et seda võib ainult arvata- energeetika probleemid, gaas Venemaalt, ta tahtis tugevamat materiaalset toetus reformide läbiviimiseks (Venemaa seda ka pakkus).. aga ta jättis Euroopaga lepingule allakirjutamise jaoks siiski nö ukse lahti..
00:06:14 Stj I.Treufeldt - ..Venemaa pakkumine oli sel hetkel parem? P.Lettens - ..seda küll. L räägib, et gaas on Ukrainas poliitiline küsimus.. praegu näit makstakse seal kolmetoalise korteri eest 50 grivnat kuus, st 4-5 eurot ja seda püütakse kuidagi säilitada..
00:06:53 Stj I.Treufeldt küsib, et ehk saab Ukraina minna keskteed.. võtab soodsad asjad nii Venemaalt kui Euroopast.. P.Lettens arvab, et nad on seda proovinud, aga lõpuks peab ikkagi otsustama ühe suuna kasuks. Stj - ..üks välistab teise? Lettens -..mingil määral küll.. Toob näitena Eestiga vabakaubanduslepingu 1995ndal, mis lõppes siis, kui Eesti astus Euroopa Liitu..
00:08:11 Stj I.Treufeldt oranži revolutsiooni nö vapiloomadest, Julia Tõmošenkost - ..kuidas teda iseloomustate? P.Lettens Tõmošenkost.. hea suhtleja, naisterahvas suures meeste seltskonnas.. oli kaks korda peaminister, tahtis saada ka presidendiks, tekkis tüli Janukovitšiga, ka Juštšenkoga.. RäägibTomošenko erinevate soengute kandmisest.. hea oraator, karismaatiline. Tal on oma koht Ukraina edasiviimisel.
00:09:42 Stj I.Treufeldt küsib Tõmošenko süü ja karistuse kohta. P.Lettens räägib, et ta istus ka Kutšma ajal kinni ja ikka selle energeetika pärast, kui oli peaministri asetäitja energeetika alal.. Lettens Tõmošenko korruptsioonist.. väidetavast nelja miljardi dollari kõrvalepanekust.. jms..
00:11:14 Stj I.Treufeldt küsib, et vb veidi korruptiivsust kuulub iga ukraina poliitika ja poliitiku juurde. P.Lettens räägib, et võib olla.. Ukraina on suur riik, seal on mida jagada.. näit üks kaevandus maksis 4 miljardit dollarit.. Kahjuks raha tõmbab ligi kuritegevust, korruptiivsust.
00:11:59 Stj I.Treufeldt küsib, kui suur on Ukrainas oligarhide võim. P.Lettens räägib, et see võib olla suurem kui oskame arvata.. Räägib Rinat Ahmetovist, kes on Janukovitši üheks lähedasemaks nõuandjaks.. on jalgpalliklubi Donetski Šahtjor omanik.. Räägib Venemaa ja Ukraina juba ajaloolisest tegemistest.. ukrainlased peavad vene ärimehi konkurentideks..
00:14:21 Stj I.Treufeldt sellest, et Ukrainal puudub oma riigi kogemus. P.Lettens räägib, et see oli väga lühike, 1919.aastal mõned kuud.. Eestil oli sellega võrreldes pikem kogemus. Lettens räägib Ukrainast kui filoloogiliselt ääreriigist (krai), kuigi Vene riik sai alguse Kiievist.. Räägib, et Ukraina ei tunneta julgeolekuprobleemi nagu Eesti.. On lähedastes sõprusuhetes Poolaga.. Lettens arvab, et Ukrainal tasub end võrrelda mitte Venemaaga, vaid Poolaga, et liikuda euroopaliku õigusriigi poole.
00:16:24 Stj I.Treufeldt sellest, et Ukrainal on väge, julgeoleku jõudusid.. küsib, kas pole ohtu, et protestijaid näiteks rünnatakse. P.Lettens räägib, et õnneks oranži revolutsiooni garantiiks oligi see sõjavägi, kes ka praegu ei sekku mitte kuhugi.. Need väed, kes toimetavad, on siseministreeiumi väed.. Lettens räägib S.Meikarist, kes võttis osa oranžist revolutsioonist.. öiste rünnakute hirmust..
00:18:10 Stj I.Treufeldt küsib, miks nüüd on läinud Kiievis nii karmiks, et räägitakse inimohvritest. P.Lettens räägib, et oranži revolutsiooni ajal oli nö kord majas.. Pregu tundub see vastuhakk olevat kaootiline.. opositsioonis on kolm: Jatsenjuk.. Klitško (Klõtško).. Tjagnibok (Tjahnõbok).. ühtsust pole. Paistab, et liidrirolli hakkab võtma Klitško, mis polegi kõige halvem.. L. räägib Klitškost.. räägib Ukrainas vene ja ukraina keele kasutusest..
00:20:54 Stj I.Treufeldt räägib värskest uudisest, et Ukraina peaminister on öelnud, et juhul kui ülemraada otsustab, et valitsus peab tagasi astuma, on valitsus seda nõus tegema.. P.Lettens räägib, et ka tema kuulis uudist, et Janukovitš on kutsunud kokku ülemraada.. Lettens neist asjadest, mida ülemraadas arutatakse - kõigele lisaks on põhiprobleemiks see, et karmistatati protestijatevastaseid seadusi - selle paranduseks vaadatakse seadused üle ja tehakse otsus valitsuse kohta.. L. sellest, et Ukraina presidendil on väga suur võim ja valitsuse kukkumine pole veel Janukovitši kukkumine.
00:22:32 Stj I.Treufeldt palub arvata, kas me näeme veel vägivalda Kiievi tänavatel. P.Lettens arvab Klitško jutu põhjal, et opositsioon püüab võimalikult rahumeelselt seda asja edasi viia. Lettens loodab sellele väga, sest Ukrainal on võimu mõju avaldada ka Moldovale, Gruusiale, Aserbaidžaanile..
00:23:27 Stj I.Treufeldt lõpetab int, saate, lõputiitrid, ETV ident
Faili nimi: 2014-002695-0003_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2014-002695-0003
Kestus: 00:24:00
Registreerimise kuupäev: 24.01.2014
Registreerimise aeg*: 2014-01-24 00:36:38
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse