ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Totu Kuul: Mihhail Panfilov, Evi Pärn ja Olesja Rotar

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Totu Kuul
Osa nr.: 6
Kestus: 00:57:24
Indeks: 2016-003467-0006
Režissöör: Radsin Maire
Esmaeeter : 14.10.2016
Kategooria: Kultuur → kultuur, muu
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 SAATEPEA
00:00:27 STUUDIO: saatejuht Artemi Troitski - sissejuhatus
00:01:35 Artemi Troitski: Räägime uuest vene kultuurist Eestis + tutvustab saatekülalisi Olesja Rotar, ajakirja Plug (Sahk) toimetaja; Evi Pärn on kunstnik ja kultuuriaktivist; muusik Miša Panfilov. Saatejuht rõhutab, et Venemaa kultuur on Venemaal, teie esindate Vene kultuuri Eestis või olete Eesti kultuuri osa.
00:03:39 Miša Panfilov (subt: muusik): tunneb end Eesti kultuuri osana, peab eesti kultuuri propageerijaks. -
00:04:13 Olesja Rotar (subt: ajakirja Plug peatoimetaja): termin eestivenelased ja on eesti-vene kultuur. Eesti-vene kirjutatakse sidekriipsuga ja on sisuliselt üks sõna. See termin viitab sellele, et oleme osa Eestist.
00:04:34 Evi Pärn (subt: kunstnik) - pooleledi eestlane, pooleldi venekeelne. Meeldib väga vene kultuur ja Venemaa kultuur, aga ei saa ennast sinna kuuluvaks pidada. Venemaal käis esimest korda sel aastal. Peab ennast eestlaseks, kes räägib vene keeles.
00:05:38 VESTLUS. Jutuks Evi Pärna esimene sõit Venemaale Moskvasse. Kirev kultuurielu, positiivne kogemus. Olesja Rotar räägib eesmärgist korralda Moskvas Eesti vene kultuuri päevad, selgitada, mis on vene kultuur Eestis. Festival novembris, näitused, kontserdid ja loeng tänapäeva vene kirjandusest Eestis.
00:09:49 A:T:. Mille poolest eesti-vene kultuur erineb tänapäeva eesti kultuurist ja mille poolest see erineb Venemaa kultuurist? - Vastuse märksõnad: on identiteet ja enesemääratlemine. Festivalile valiti need tööd, mis räägivad kultuuridest ja nende vastastikmõjust. Integratsioon.
00:13:54 A:T:.Eestis tehakse nn multikultuuri eksperimenti. Identiteediprobleemi võib nimetada eesti-vene kultuuri eripäraks, see on ju uus kultuur. Ei usu, et nõukogude ajal oli see kultuur olemas, siis ajasid eestlased vaikselt põranda all oma asja ja venelased oma. Dovlatovi jutustusest.. - Evi P.: Eesti kunstnikud siiski püüdsid nõukogude ajal varjatult eesti sümboolikat kasutada.. - Miša P.: näiteks ansambli Kollaaž plaadiümbris… Räägivad saatejuhiga tema muusikast.
00:16:15 VESTLUS. A:T. ja Miša P. - muusku plaadid ilmuvad välismaal, retro-futuristlik launch funk. Endine president Toomas Hendrik Ilves on öelnud, et on teie austaja. Esinemisest ühel õhtul väikesel hipsterfestivalil presidendi aias. -A:T:. Venemaal oleksid džässmuusikud õnnelikud, kui neid mõnele ametlikule üritusele kutsutaks... - Miša P. president Ilvese väidetavast muusikaarmastusest, pilet Frank Zappa kontserdile.
00:20:09 A:T: Ilves on suur muusikaarmastaja, asjatundja, tal on suurepärane muusikamaitse. Oleme temaga sellest rääkinud ja see avaldas mulle muljet. Milline on Teie publik Eestis? - Miša Panfilov, et Eestis peamiselt kõik need, kes armastavad vinüülplaate. Hipsterid. Publikuks peamiselt eestlased, esinevad eesti pidudel. - A:T:. Ameerikas on teie plaate ilmunud, aga Venemaa turg? - Miša P.: ambitsioone seoses Venemaaga ei ole.
00:24:19 Olesja Rotar ja ajakiri Plug. Ilmub Eesti Kultuurkapitali toel. Eesti riik rahastab täielikult kõiki kultuuriväljaandeid. Meid toetavad Andrei Ivanov, Skulskaja ja Filomonov. Kultuuriministeerium toetab ka Moskva festivali. Mainib endist kultuuriminitrit Rein Langi (Troitski torkab vahele, et on tema sõber).
00:27:49 Artemi Troitski sõnab, et temal kui Venemaa kodanikul ja inimesel, kes on tuttav vene kultuuriga, on imelik kuulata, ulme, et Eestis ei seata mingeid piiranguid. Venemaal ei toetata kultuuri, v.a mõni soositud haru. - Olesja Rotar, et Eestis ilmuvad kirjandusajakirjad Võšgorod ja Tallinn... - Evi Pärn, et Plug kutsub koostööd tegema, rahastamisest...
00:31:01 Artemi Troitski: Eesti vene kogukonnas on üsna suur hulk inimesi, kelle kohta kasutatakse sõna integrast, kes arvavad, et integratsioon on kurjast, et see pole integratsioon, vaid vägivaldne assimilatsioon, orjastamine jne. Millised on teie suhted Venemaa slängis nn vatnik’utega, kel konservatiivsed russofiilsed integratsioonivastased vaated ? - Saatekülalised ei tunne vastuseisu, poliitikast ei kirjuta (Olesja Rotar on politoloogiamagister). Plug propageerib vene keeles kohalikku kultuuri. Evi Pärn täiendab.
00:35:19 Artemi Troitski tuleb tagasi poliitika juurde. Integratsioon. Eesti venelaste, ehk ka eestlaste enesemääratlemine näiteks Euroopas. - Evi Pärn, et integratsiooniteemaga hakkas tööle, kui lõpetas magistrantuuri. Asus uurima oma perekonnalugu, kuidas keel inimesi ühendab või eraldab (Belgia, Hispaania, Iirimaa). Riigikeelt peab oskama, kuid igaühel on õigus oma kultuurile. - Troitski katkestab: milline meedia valab teid üle negatiivsusega? - Evi P: pole vaja kogu aeg rahvust rõhutada, manipuleeritakse inimestega, kirjutatakse liiga palju probleemidest. Räägib oma juurtest, multikultuurilisuse poolt..
00:47:03 A:T: Tuleme tagasi uue eesti-vene kultuuri juurde. Suundumised. Keda soovitaksite minul ja televaatajatel kuulata, lugeda, vaadata, kus käia, mida proovida? - Miša P. soovitab kuulata džässmuusik Aleksander Paal, täiesti jalustrabav saksofonist. - Olesja Rotar soovitab lugeda Plugis funk’i lainest, eesti grupp Lexsoul Dancemachine. Vene grupid laulavad Eestis inglise keeles. Nimetab mõnda, kes jäänud venekeelse esinemise juurde. Kirjandusest (Andrei Ivanov, P. I. Filimonov ja Jelena Skulskaja). - Evi Pärn: venekeelsed inimesed, kes kultuurilaval tegutsevad, ei tee seda oma suletud kookonis. Soovitab külastada Vene Teatrit ja Kanuti Gildi Saali tantsuetendusi. Kui kultuuris tekib igatsus vene autorite järele, võib minna teatritesse, kus lavastatakse pidevalt eesti keeles nii klassikalist kui ka tänapäeva Vene dramaturgiat. Eesti ja Venemaa vahel toimub kultuurivahetus.
00:56:45 Artemi Troitski - lõputekst, "Alistagu kultuur poliitika!"
00:57:18 LÕPUTIITRID (rull) + ident: ETV+
Faili nimi: 2016-003467-0006_0001_XHD_TOTU-KUUL_MIHHAIL-PANFILOV-EVI-PA.mxf
Indeks: 2016-003467-0006
Kestus: 00:57:24
Registreerimise kuupäev: 30.09.2016
Registreerimise aeg*: 2016-09-30 00:47:21
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse