ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Tuleviku mitu nägu

Saada link

Media

Kirjeldus

Paides toimunud Arvamusfestival on olnud aastaid arutelude, vaidluste ja uute ideede sünnikoht. Eesti Televisioon ja Tartu Ülikool kutsusid kokku meie tippteadlased geenitehnoloogidest keeleuurijateni, et arutada, milliste väljakutsete ees seisab Eesti riik ja ühiskond täna ning milliseid lahendusi pakuvad teadlased homse lootuses. Saatejuht Kristjan Pihl, režissöör Raivo Maripuu, produtsent Hannela Lippus.

Sarnased saated

Kestus: 00:56:44
Indeks: 2019-003295-0001
Režissöör: Maripuu Raivo
Esmaeeter : 29.08.2019
Kategooria: Elu → elusaade, muu
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Iluplaanid: loodus, põllud, pilved + muusika taustaks.
00:00:12 "Tuleviku mitu nägu", taustal pilved + muusika.
00:00:22 Saatejuht Kristjan Pihli ständ, sissejuhatus Paides, Arvamusfestivali alal + muusika.
00:00:44 "Meedia ja infoühiskond" - taustal Arvamusfestivali plaanid + muusika.
00:00:55 Rahvaküsitlus inimeste infotarbimise ja Eesti ajakirjanduse kohta, vastavad noor mees ja noor naine. Katteplaanid Arvamusfestivalilt, inimesed festivalialal jalutamas ja kuulamas.
00:02:03 Marju Himma-Kadakas - Tartu Ülikooli ajakirjandusuuringute teadur, doktorikraad meedia ja kommunikatsiooni alal, ERR teadusportaali Novaator vastutav toimetaja. Saatejuhi VO + muusika.
00:02:14 Saatejuhi VO: teema sissejuhatus. Katteplaanid Marjust ja Kristjanist Paides jalutamas, vestlemas + muusika.
00:02:38 INT Marju Himma-Kadakas, inimeste infotarbimisest: igaüks saab oma sõna levitada, vastutus valida usaldusväärne infoallikas lasub inimesel endal.
00:03:27 SÜNK Arvamusfestivali laval toimunud arutelust "Võtame tõe tagasi", pastor Annika Laats: vanemate kahtlemine teaduses seab ohtu laste tervise. Taustal muusika.
00:03:46 INT Marju Himma-Kadakas, kõlakambri efekt sotsiaalmeedias: kuidas inimestele kriitilist infotarbimist õpetada? Katteplaanid Arvamusfestivalilt.
00:04:47 SÜNK Arvamusfestivali laval toimunud arutelust "Võtame tõe tagasi", meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar: peaksime arste ja teadlasi oma töös usaldama sama palju nagu näiteks lukseppasid. Taustal muusika.
00:05:24 INT Marju Himma-Kadakas, ajakirjanduse rollist infokülluses: professionaalse ajakirjanduse tööpõhimõtted tagavad faktitäpse info ühiskonnale, professionaalse ajakirjanduse väljauhumine muudab ajakirjanduse üheks suvaliseks hääleks paljude seas. Katteplaanid Arvamusfestivalilt.
00:08:08 INT Marju Himma-Kadakas, privaatsusest infoajastul: FaceAppi rakenduse näide andmete kuritarvitamisest. Katteplaanid FaceAppi rakendusest, järgmine tulevikuväljakutse on enda informatsiooni ja privaatsuse säilitamine.
00:09:59 "Eesti keel ja tema tervis" - taustal Arvamusfestivali plaanid + muusika.
00:10:09 Rahvaküsitlus eesti keele ohtude ja väljasuremise kohta, vastab naisterahvas, lasteaiaõpetaja. Katteplaanid Arvamusfestivalilt.
00:10:49 Toomas Kiho - ajakirja Akadeemia peatoimetaja, doktorikraad matemaatikas Tartu Ülikoolis, kuulunud Eesti Keelenõukogusse. Saatejuhi VO + muusika.
00:11:00 Saatejuhi VO: teema sissejuhatus. Katteplaanid Toomasest ja Kristjanist Arvamusfestivali alal jalutamas, vestlemas + muusika taustal.
00:11:19 INT Toomas Kiho, keel kui organism: kui keele eest hoolt ei kanta, sureb see välja; kui suures väljasuremisohus eesti keel üldse on.
00:12:24 INT Toomas Kiho: kui eesti keel käib moodsa kõnetehnoloogiaga kaasas, suudab see säilida; masintõlke ohud. Katteplaanid inimestest Arvamusfestivalil.
00:14:29 INT Toomas Kiho: näide väljasurevast keelest - iiri keelt räägib täna veel ainult umbes 100 000 inimest. Katteplaanid inimestest Arvamusfestivali alal.
00:15:07 SÜNK Arvamusfestivali laval toimunud arutelust "Patsient: eesti keel. Diagnoos: ? Prognoos:?", keeleteadlane Tiina Laansalu: ingliskeelsed sõnad tungivad eesti keelde. Taustal muusika.
00:15:38 INT Toomas Kiho: keel on tugev, kui ta suudab võõrkeelte mõjud ehk toorlaenud alla neelata, suurem oht on keele struktuuri lihtsustumine. Katteplaanid inimestest Arvamusfestivali alal.
00:16:50 "Keskkond ja muutunud olud" - taustal iluplaanid loodusest + muusika.
00:16:57 Rahvaküsitlus: kuidas teie keskkonda hoiate? Vastavad koolilapsed - sorteerime prügi, loodus saab muidu haiget. Katteplaanid Arvamusfestivalilt.
00:17:28 Aveliina Helm - Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi botaanika vanemteadur; doktorikraad bioloogias Tartu Ülikoolis; Eestimaa Looduse Fondi nõukogu liige. Saatejuhi VO + muusika.
00:17:42 Saatejuhi VO: teema sissejuhatus. Katteplaanid Aveliinast ja Kristjanist Arvamusfestivali alal jalutamas, vestlemas + muusika taustal.
00:17:58 INT Aveliina Helm, olukorra tõsidusest ja uuest reaalsusest: aastal 2050 on maailm kuumem, tiheda asustusega alad muutuvad elamiskõlbmatuks, inimesed ei taju kliimakriisi pakilisust.
00:19:00 SÜNK Arvamusfestivali laval toimunud arutelust "Kliimadialoog presidendiga: tulevik on tänaste täiskasvanute käest", kooliealine kliimaaktivist Kertu Birgit Anton: kõik tahavad hästi elada, aga varsti enam ei saa.
00:19:21 INT Aveliina Helm, inimeste veenmisest teema tõsidusest: inimese jalajäljes saab igaüks oma silmaga veenduda, pretsedenditu elupaikade hävimine ja liikide kadumine, putukate hulk on vähenenud 75%. Katteks iluplaanid loodusest.
00:22:00 SÜNK Arvamusfestivali laval toimunud arutelust "Parlamendierakondade esimeeste debatt", EKRE esimees Mart Helme: raudteede elektrifitseerimine ja kaevanduste sulgemine maksab väga palju, küsimus on selles, millest on inimesed ise valmis loobuma.
00:22:31 INT Aveliina Helm, poliitikute teadmatusest ja ignorantsist: see tähendab, et kodutöö on tegemata, otsustes tuleb tugineda teadusel, mitte kõhutundel. Katteks noored kliimaaktivistid joonistatud nägude ja plakatitega Arvamusfestivali alal.
00:23:42 SÜNK Arvamusfestivali laval toimunud arutelust "Kliimadialoog presidendiga: tulevik on tänaste täiskasvanute käest", president Kersti Kaljulaid: tänu Eestile on paljud Euroopa riigid hakanud panustama digiteenuste juurutamisse.
00:24:34 INT Aveliina Helm, mis saab Eestist edasi: pidevat maakasutuse intensiivistumist elukeskkonna arvelt tuleb pidurdada, elurikas keskkond on kindlustuspoliis kliimakatastroofiks.
00:25:53 "Majandus ja vastutus" - taustal Arvamusfestivali plaanid + saatejuhi tekst + muusika.
00:26:03 Rahvaküsitlus: kas majandus peab koguaeg kasvama? Vastab noor perekond, meed ja naine väikelapsega. Katteplaanid Arvamusfestivalilt.
00:26:54 Kristjan Vassil - Tartu Ülikooli teadusprorektor; poliitika- ja sotsiaalteaduste doktorikraad, Euroopa Ülikooli Instituut, Firenze. Saatejuhi VO + muusika.
00:27:05 Saatejuhi VO: teema sissejuhatus. Katteplaanid saatejuhist ja intervjueeritavast Arvamusfestivali alal jalutamas, vestlemas + muusika taustal.
00:27:36 INT Kristjan Vassil, Eesti majanduse suurimast probleemist täna: paradoks - mahult suured majandussektorid toodavad väikest lisandväärtust, suurt lisandväärtust loovad sektorid on mahult väikesed; majanduse struktuur on pikalt olnud muutumatu.
00:29:10 SÜNK Arvamusfestivali laval toimunud arutelust "Kasvu piirid", festivalikülastaja, noor mees: iga majandustehing on energia vahetus.
00:30:14 INT Kristjan Vassil, õige hetke maha magamisest: inimestel on vaja šokki, et reageerida (kiiresti) kliimamuutustele. Innovaatilistele lahendustele ei mõelda enne kui king pitsitama hakkab. Paljudele probleemidele on teooreetilised lahendused olemas, aga neid ei rakendata.
00:32:37 SÜNK Arvamusfestivali laval toimunud arutelust "Kasvu piirid", TÜ majandusteadlane Kadri Ukrainski: kahanev piirkasulikkus - tahame kõike aina rohkem ja võrdleme ennast teistega.
00:33:14 INT Kristjan Vassil, poliitilisest tahtest keskkonnaprobleemide lahendamisel: poliitikud elavad enda võimu tsüklis, mitte ei tegele suurte probleemidega; tõsiseid probleeme naeruvääristatakse ja pööratakse populistlikult enda võiduks.
00:34:27 INT Kristjan Vassil, Eesti saaks väikeriigina olla nö pilootprojektide testriik: kui meie suudame enda süsinikutarbimist oluliselt vähendada, siis see teadmine ja kogemus on eksporditav teistesse riikidesse.
00:35:25 SÜNK Arvamusfestivali laval toimunud arutelust "Kasvu piirid", TÜ rahvastikugeograaf Tiit Tammaru: noored on keskkonnateemaga rohkem kursis kui vanemad.
00:35:49 INT Kristjan Vassil, globaalse kriisi puhkemisest: kriis oma olemuselt on ennustamat - kui keskkonnaprobleemidest on 50 aastat räägitud ja prognoosid täituvad, siis kas see on kriis või oodatud väljund?
00:36:18 "Tulevikumeditsiin" - taustal Arvamusfestivali plaanid + saatejuhi küsimus kaadri taga + muusika.
00:36:26 Rahvaküsitlus: kuhu meditsiin tulevikus liigub? Vastavad erinevad inimesed, vanemaealine naisterahvas, keskealine meesterahvas. Katteplaanid Arvamusfestivalilt.
00:36:54 Lili Milani - Geenivaramu juhtivteadur; doktorikraad molekulaarmeditsiinis Uppsala Ülikoolis; noore teadlase preemia laureaat 2015; riikliku teaduspreemia laureaat 2019. Saatejuhi VO + muusika.
00:37:05 Saatejuhi VO: teema sissejuhatus. Katteplaanid Kristjanist ja Lilist Arvamusfestivali alal jalutamas, vestlemas + muusika taustal.
00:37:34 INT Lili Milani: Eesti geeniuuringute ja personaalmeditsiini edu on märgatud kogu maailmas; geeniuuringute tulemusi saab kasutada ravimite arendamiseks; otsest tagasisidet on saanud umbes 2000 inimest.
00:40:27 INT Lili Milani: kuidas geeniuuringute tulemused haiguste ennetamist, diagnoosimist ja ravimist aitavad.
00:41:52 INT Lili Milani, geeniuuringute (eetilistest) piiridest: kas parandame raskeid haigusi või iluvigasid.
00:42:46 INT Lili Milani, inimeste murest geeniinfo kuritarvitamisel: seadused on paar sammu uuringutest ees; Eesti inimgeeniuuringute seadus on väga ajakohane ja konkreetne.
00:44:03 INT Lili Milani, geenivaramu andmete lekkimisest: geeniinfo lekkimine ja serverisse häkkimine on võimatu; suuremat ohtu kujutavad inimesed ise, kes võivad oma geeniinfo ja -andmetega lohakalt ümber käia (interneti üles laadida jne).
00:46:12 "Vananev Eesti" - taustal Arvamusfestivali plaanid + saatejuhi küsimus kaadri taga + muusika.
00:46:23 Rahvaküsitlus: kas teie kardate vananeda? Vastab noor naine ja mees (kõrval lapsed). Katteplaanid Arvamusfestivalilt.
00:47:07 Kai Saks - Tartu Ülikooli sisekliiniku geriaater; doktorikraad arstiteaduses Tartu Ülikoolis; Eesti Gerontoloogia ja Geriaatria Assotsiatsiooni juhatuse liige. Saatejuhi VO + muusika.
00:47:22 Saatejuhi VO: teema sissejuhatus. Katteplaanid Kristjanist ja Kaist Arvamusfestivali alal jalutamas, vestlemas + muusika taustal.
00:47:38 INT Kai Saks, vananemise peatamisest: looduses on organisme, kes suudavad muutuda nooreks - inimestel ei ole eluea märgatav pikendamine veel võimalik.
00:48:59 INT Kai Saks, vananemise protsessist ja positiivsetest muutustest: kehalisi positiivseid muutusi kahjuks ei ole, aga vaimseid küll - vaimsed võimed saavutavad parima taseme 45. eluaastaks, aga võimed on eluetappides erinevad; vanemas eas küpsevad erivõimekused; üldiselt mälu kehveneb, aga semantiline mälu läheb paremaks.
00:51:14 INT Kai Saks, Eesti eakate elust: uuringu järgi saavutavad inimesed kõrgeima rahulolu eluga umbes 65. eluaastal; Eestis on aina enam eakaid, kes naudivad elu 60-70-80aastaselt, aga rohkem kui pooled meie vanemaealised elavad väga halvasti.
00:52:48 INT Kai Saks, Eesit ühiskonna kõige suuremast valupunktist: Euroopa riikidega võrreldes on Eestis väga kehv vananeda - palju on eakaid, kes ei tule endaga toime (+ pereliikmete olukord); meil on tervisekindlustus, aga puudub hoolduskindlustus vanaduspõlveks.
00:54:09 INT Kai Saks, rahastuse suurendamisest: kui avalikust sektorist ei leita rohkem raha hoolekandele, siis ei muutu midagi; pikaajalisele hooldusele läheb 0,2% SKPst - OECD keskmine on 1,4%; kui kõige nõrgematel läheb hästi, läheb kõikidel teistel ka hästi.
00:56:05 Saatejuhi lõpusõnad.
Faili nimi: 2019-003295-0001_0002_XHD_TULEVIKU-MITU-NAGU.mxf
Indeks: 2019-003295-0001
Kestus: 00:56:44
Registreerimise kuupäev: 02.09.2019
Registreerimise aeg*: 2019-09-02 21:13:27
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse